• HISTORIA SZKOŁY

Historia szkoły w Żelistrzewie sięga roku 1837, w którym to powstał pierwszy budynek szkoły.   Na stronie tej możesz zapoznać się z naszą historią. Ponieważ niniejsze opracowanie obejmujące lata 1837-2018 powstało  na podstawie istniejących kronik szkolnych, są w nim pewne puste miejsca wynikające z braku materiałów źródłowych. Drogi internauto, jeżeli jesteś byłym uczniem, pracownikiem naszej szkoły, dysponujesz ciekawymi materiałami dotyczącymi szkoły, które twoim zdaniem powinny się znaleźć na tych stronach, serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu z nami.

Życzymy udanej lektury!

RYS HISTORYCZNY Z KRONIKI DZIEJÓW NASZEJ SZKOŁY

Jesień 1837r.– zakończenie budowy i założenie szkoły w Żelistrzewie z powodu przepełnienia szkoły w Smolnie, do której należało Żelistrzewo. Pierwszym nauczycielem (stażystą) zostaje ewangelik Totzkie.

Wielkanoc 1838r.– w wyniku protestów tutejszej katolickiej ludności nowym nauczycielem zostaje katolik Lange, który pełnił tę funkcję do 1887 roku.
          4 kwietnia 1923r.– przekształcenie szkoły jednoklasowej na dwuklasową.
          1925r. – kierownikiem placówki zostaje dotychczasowy drugi nauczyciel Brunon Kupferschmidt, który pełnił tę funkcję aż do swojej tragicznej śmierci w Piaśnicy z rąk okupantów hitlerowskich w 1939 roku.
          1939-1945r. – pomimo wojny szkoła kontynuuje działalność edukacyjną
          1961r.– przyjęcie do użytku nowej szkoły (dzisiejszej starej szkoły), którą wybudowano w ramach akcji 1000 szkół na Tysiąclecie Państwa.
          1 stycznia 1973r. – następuje dalszy rozwój organizacyjny naszej szkoły poprzez mianowanie jej szkołą gminną i powołanie pierwszego dyrektora w osobie Stanisława Szopy.
          21 sierpnia 1976r.– oddanie do użytku budynku nowej szkoły, przewidywanej jako zbiorcza szkoła gminna.
          20 września 1986r.– odbywa się uroczystość nadania Szkole Podstawowej imienia Jana III Sobieskiego połączona z przekazaniem szkole sztandaru.
          14 października 1987r.– obchodzimy 150 rocznicę powstania szkoły oraz 25-lecie Spółdzielni Uczniowskiej.
          4 maja 1990r.– uroczyste poświęcenie i zawieszenie w klasach krzyży dokonane przez księdza proboszcza Zbigniewa Kulwikowskiego.
          10 marca 1999r. – otwarcie w naszej szkole pierwszej w Gminie Puck pracowni komputerowej zrealizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Internet w każdej gminie”.
          15 listopada 1999r.– pod adresem internetowym http://zszelistrzewo.republika.pl rusza pierwsza w gminie strona szkolna, na której znaleźć można informacje na temat naszej szkoły, Żelistrzewa oraz Jana III Sobieskiego.
          1 września 1999r.– powołanie do życia w wyniku reformy systemu oświaty przeprowadzonej przez Rząd RP kierowany przez Jerzego Buzka Zespołu Szkół w Żelistrzewie w skład którego weszły Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego oraz Gimnazjum, kierowane przez dotychczasowego dyrektora Zbigniewa Anisimowicza.
          30 marca 2001r.– odsłonięcie w holu szkoły tablicy upamiętniającej pisarza kaszubskiego i byłego nauczyciela naszej szkoły Jana Drzeżdżona.
          3 listopada 2004r.– odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez mieszkańców Żelistrzewa w 65 rocznicę zamordowania przez faszystów wieloletniego nauczyciela i kierownika szkoły Brunona Kupferschmidta.
          28 września 2006r. – nadanie Gimnazjum w Żelistrzewie zaszczytnego imienia Jana III Sobieskiego dzięki inicjatywie dyrektora szkoły Jolanty Bieszke.

01 września 2018r. - powołanie do życia Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa i Przedszkole.

NASZĄ SZKOŁĄ KIEROWALI

Nazwisko i imię