Jadlospis_25.03.2019-29.03.2019.pdf

Posiłki w przedszkolu przygotowywane są zgodnie
          z Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży (4-18 lat)
          opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia.

Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dla Dzieci i Młodzieży

GŁÓWNE 10 ZALECEŃ:

👉 Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
          👉 Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
          👉 Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
          👉 Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
          👉 Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
          👉 Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami)⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
          👉 Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
          👉 Bądź aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin)⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
          👉 Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
          👉 Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała

Źródło: https://dietetycy.org.pl/piramida-zywienia-dzieci-i-mlodziezy/

UWAGA:

• Woda mineralna niegazowana do picia dostępna jest przez cały dzień na salach.
          • Do przygotowania posiłków używane są przyprawy m.in.: pieprz czarny, pieprz ziołowy, ziele angielskie, liście laurowe,majeranek, oregano, bazylia, tymianek, zioła prowansalskie, papryka słodka, sól o obniżonej zawartości sodu, jarzynka bez soli oraz świeże zioła.
          • Zupy gotowane są na wywarze warzywno-mięsnym.
          • Zgodnie z informacjami od producentów użyte produkty gotowe np.: kakao, herbata, koncentrat pomidorowy, produkty z mięsa- mogą zawierać śladowe ilości alergenów glutenu, laktozy, soi, orzechów, selera i gorczycy.
          • W powyższym jadłospisie wyróżnione są substancje i produkty powodujące alergie lub reakcje nietolerancji, zgodnie z zarządzeniem UE nr 1169/2011 załącznik nr 2 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
            Informacje dotyczące producentów i dostawców produktów żywnościowych dostępne są u intendentki.

• Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żelistrzewie
      • zszelistrzewo@wp.pl
      • 84-100 Żelistrzewo ul. Szkolna1

• SPOTKANIE Z LEKTURĄ "DOKTOR DOLITTLE I JEGO ZWIERZĘTA"