• DZIEŃ CHŁOPAKA

W konkursie "Dzień Chłopaka - dzień muchy i krawata" zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski sześć klas zdobyło ex aequo pierwsze miejsce. Gratulujemy zwycięzcom: klasie 2b, 3a, 3b, 3c, 5a, 8b !!!

• PASOWANIE NA UCZNIA

27 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelistrzewie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas 1 rozpoczynających swoją edukację szkolną. W szkole w Żelistrzewie pasowanie uczniów to wyjątkowy dzień. Emocje towarzyszyły zarówno uczniom, jak i kadrze szkolnej i rodzicom.

Pasowanie na uczniów klas pierwszych poprzedzone było bogatym występem artystycznym, zaprezentowanym przez najmłodszych.

Program artystyczny został przygotowany we współpracy z wychowawcami klas 1. Dzieci zaprezentowały przygotowane przez siebie piosenki i wierszyki, których z zapałem uczyły się podczas przygotowań do tego wydarzenia. Nasza szkoła słynie z bogatego programu wychowawczego oraz licznych wydarzeń. To jednak dopiero początek w tym roku szkolnym.

Łącznie w szkole podstawowej w Żelistrzewie są trzy pierwsze klasy, w których uczy się 64 uczniów. Wśród niech są uczniowie nie tylko z Żelistrzewa, ale również Smolna, Brudzewa czy Celbowa.

Zanim odbyło się oficjalne pasowanie uczniów, głos zabrała Pani dyrektor.

-Chciałabym Wam przypomnieć, że wstąpienie w szeregi naszej szkoły to także obowiązki, które na Was spoczywają. — Zwróciła się z apelem do uczniów dyrektor szkoły Jolanta Bieszke.  Musicie być nie tylko pilnymi uczniami, ale również przykładnymi kolegami, a także zadbać o dobre imię naszej szkoły.

Wydarzenie było ogromnym przeżyciem dla wszystkich zebranych. W uroczystości udział wzięli zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, którzy przybyli na uroczystość, oraz nauczyciele.

-Jest to niezwykle i wzruszające wydarzenie dla mnie, jako rodzica — powiedziała w rozmowie z nami Pani Anna, mama jednej z pierwszoklasistek. – To wielkie przeżycie nie tylko dla mnie, ale i całej rodziny.

Pomimo sporej termy, która towarzyszyła najmłodszym uczniom, uroczystość przebiegła zgodnie z planem, a dzieci zaprezentowały się znakomicie. Program artystyczny jest bardzo bogaty, ale dzieci są bardzo zdolne i szybko przyswoiły materiał.

Po uroczystym pasowaniu pierwszoklasiści zostali oficjalnie uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

-To już tradycja, że na początku każdego roku szkolnego odbywa się pasowanie uczniów — opowiada dyrektor szkoły Jolanta Bieszke. – Pasowanie odbywa się specjalnym, symbolicznym ołówkiem, który już od wielu lat spełnia tę funkcję w naszej szkole.

Wraz z rozpoczęciem tego roku szkolnego, szkoły całkowicie pożegnały gimnazjum. Od tego roku w szkole uczyć będzie się jedynie 8 klas szkoły podstawowej.

To pozytywna zmiana, która zauważamy w naszej szkole — podkreśla dyrektor szkoły w Żelistrzewie. – Jest luźniej na korytarzach, a lekcje kończą się maksymalnie po godzinie 15.

Na zakończenie uroczystości dla każdego ucznia przekazano tak zwane rogi obfitości, ufundowane przez Rodziców. Życzymy najmłodszym uczniom powodzenia na nowej drodze edukacji!

Źródło: Kaszuby24.pl

• DZIEŃ PATRONA

Uczta u  króla  Jana ...

27 września uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego  obchodzili Dzień Patrona. Przy ogromnym stole odbyła się królewska uczta. Zaproszono wielu gości, również z zagranicy. Podczas biesiady  nie zabrakło tańca, muzyki dworskiej, teatru, pokazów militarnych oraz staropolskich smaków.

• XI POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

„Jak nie my to kto. Środowisko jest naszą wspólną sprawą” . Pod takim hasłem przebiegała 11 polsko-niemiecka wymiana młodzieży – inicjatywa, której sukces jest mierzony jakością współpracy trzech szkół:  z Żelistrzewa,  Darzlubia i Oldendorf. Nie byłoby wymiany, gdyby nie otwarte umysły i serca wszystkich zaangażowanych w nią stron i osób: dyrektorów szkół, nauczycieli, pracowników kuchni i administracji, rodziców oraz uczniów.

Podążając za hasłem tegorocznego spotkania zaprosiliśmy naszych gości do szkoły.  Na zajęciach warsztatowych mieliśmy możliwość stworzenia z surowców wtórnych  biżuterii: łańcuszków, bransoletek czy wisiorków. Jednym ze stałych punktów programu jest udział  uczniów z Niemiec w zajęciach z poszczególnych przedmiotów. W tym roku nasi goście uczestniczyli w lekcji chemii, matematyki, biologii oraz informatyki. W tym czasie kadra pedagogiczna miała możliwość zobaczenia  naszej szkoły i przedszkola. Ostatnim punktem dnia w szkole było zadanie, w którym uczniowie mierzyli się z tematem „Wymiana – spojrzenie wstecz i teraźniejszość”. W bloku zajęć popołudniowych zanurzyliśmy się w otchłań oceanu batyskafem z Parku Ewolucji w Sławutowie.

W środę zakotwiczyliśmy w Gdańsku. Galonem Czarna Perła przemierzając  Motławę z wiatrem we włosach, wśród szumu fal i śpiewu szant  uczniowie stawiali czoła zadaniom z elementami historii i kultury Gdańska orazz zakresu tematyki morskiej.

Czwartek był dniem, w którym po raz kolejny zrobiliśmy pokłon w stronę środowiska. W Eko-Dolinie w Łężycach młodzież miała okazję poczuć z bliska jak ekspansywnie na co dzień degradujemy środowisko i jak ważną rolę spełnia segregacja odpadów.

Również piątek  był dniem ekologii. W Swarzewie przyglądaliśmy się procesowi oczyszczania ścieków, a pod mikroskopem mogliśmy dostrzec bakterie związane ze środowiskiem wodnym.

W blokach popołudniowych uczniowie mieli możliwość odprężyć się sprężynując na trampolinach w Jumpcity w Rumi, szukając wyjścia z labiryntu w polu kukurydzy w Swarzewie, czy też stawiając czoła skomplikowanym wyzwaniom w escaperoomie w Gdyni.

Z ekologią na ustach, z otwartym sercem i głową pełną nowych pomysłów zakończyliśmy 11 międzynarodową wymianę młodzieży. Przed nami magiczna 12. Bis Mai 2020.

• ZEBRANIE Z RODZICAMI

Zebranie z rodzicami odbędzie się 25 września 2019r.

KLASY 1-3 SP - godzina 16.00

KLASY 4-6 SP - godzina 16.45

KLASY 7,8 SP - godzina 17.30

18.15 - spotkanie z rodzicami uczniów klas ósmych w sprawie egzaminu.