"Moc słów" - to kolejny element realizowanego w Szkole Podstawowej w Żelistrzewie Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Emocja". Tym razem uwagę klas 1-3 przykuły SŁOWA. Zarówno te miłe, ciepłe i puszyste, jak i te kolczaste, zimne i brzydkie. Te miłe umieściliśmy na naszym „drzewie dobrych słów” i tym samym przenieśliśmy się do krainy życzliwości. Wysłuchaliśmy opowiadania "Drzewko pięknych słów" N. Marten ki, oraz bajkę "O ciepłym i puchatym". W Krainie Życzliwości wszyscy są dla siebie mili, więc każdy powiedział coś miłego swojemu koledze/ swojej koleżance. Następnie dzieci zastanawiały się, jakie słowa są dla nas miłe i "puchate", a które ranią i są "kolczaste". Dzięki temu już wiedzą, że trzeba się dzielić ciepłym i puchaty, a nie zimnym i kolczastym. Rozmawialiśmy na temat wysłuchanego wiersza "Magia słów" N. Martenki. Dzieci wykonały plakaty, na których wszystkie "puchate" słowa przykleiły na misiu i kolorowym drzewku, a "kolczaste" na kaktusie i ogniu. Dzięki temu dzieci zrozumiały, że słowa mają moc. Dobre- potrafią sprawiać przyjemność i radość, natomiast złe - powodują negatywne emocje i agresję. Bardzo podobała się dzieciom „Opowieść o chłopcu i o gwoździach”, która uświadomiła nam, jak złe słowo rani nasze serca. Dzieci zrozumiały, że zawsze pozostaje ślad, jeśli kogoś się zrani. Obejrzeliśmy film, p. Michała Borowskiego o dokuczaniu, który dał nam dużo do myślenia… Natomiast film „Urodziny Maćka” pokazał nam przyczyny nietolerancyjnych zachowań wśród dzieci. Skłonił zarówno do refleksji, jak i dyskusji na temat poszanowania odmienności.
Uczniowie wspólnie wypisywali słowa, które zachęcają do współpracy i takie, które budują mury i ranią. Wykonaliśmy Medale Wdzięczności, zakodowaliśmy serduszka i matematyczne obrazki oraz bawiliśmy się aplikacją Quiver. Nauczyliśmy się też „Bardzo kulturalnej piosenki”, która będzie nam towarzyszyła przez cały czas. Nie chcę mówić jak szakal! Chcę mówić jak żyrafa - o to, co uczniowie stwierdzili po omówieniu języka żyrafy.
Na zakończenie modułu III uczniowie doszli do wniosku, że będą w naszej klasie używać jedynie słów „ciepłych” i „puchatych”, pełnych życzliwości, empatii, gdyż bardzo zależy im na cudownej, rodzinnej atmosferze...
Miłym akcentem wieńczącym moduł było wręczenie słodkich upominków dzieciom z okazji Walentynek.
Czujemy i rozumiemy moc słów!